Przejdź do głównej zawartości

Praca hybrydowa a wynajem biura

Praca zdalna zdobyła uznanie i szerszą popularność w czasach pandemii. I nadal jest szeroko stosowana, najczęściej jednak w wariancie łączącym pracę w domu z pracą w biurze - to tzw praca hybrydowa.


Praca hybrydowa a wynajem biura

 

Okazało się iż praca zdalna w domu, na dłuższą metę niesie ze sobą pewne zagrożenia i uciążliwości. Można tu zwrócić uwagę na trudniejsze zarządzanie zespołem i kontrolę pracy przez pracodawców i kierowników, ale także na mankamenty przeniesienia pracy na domowy grunt i zachwianie balansu między życiem prywatnym i zawodowym oraz bardzo prozaiczne kłopoty z organizacją miejsca pracy w nieraz ciasnych mieszkaniach wśród innych domowników. Jako swego rodzaju kompromis powstał model pracy hybrydowej - część czasu pracownik spędza w domu pracując samodzielnie i z firmą czy zespołem komunikuje się zdalnie, a drugą część spędza w biurze firmy korzystając z jej wygodnej infrastruktury i bezpośrednio komunikując się ze współpracownikami oraz uczestnicząc w zebraniach zespołów roboczych i koordynacjach.

Specjaliści rozróżniają dwa typy pracy hybrydowej: ograniczony i nieograniczony. Ten pierwszy to model w którym pracodawca sztywno określa dni pracy zdalnej i pracy w biurze, co wprawdzie nieco ogranicza wolność pracownika, pozwala za to dobrze panować nad koordynacją pracy zespołowej i lepiej gospodarować zasobami biurowymi. Nieograniczony model pracy hybrydowej zakłada, że to głównie pracownik, zależnie od  własnych preferencji wybiera miejsce pracy w biurze bądź w domu.

Niezależnie od szczegółów organizacji, sama idea pracy hybrydowej wydaje się być dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniem pracownika w zakresie wolności i elastyczności a koniecznością kontroli i nadzoru przez kadrę zarządzającą. W miarę regularny i rzeczywisty kontakt z macierzystą firmą i żywe spotkania ze współpracownikami budują więź z firmą i zespołem, a w szerszym kontekście zapewniają tak potrzebną niemal każdemu człowiekowi społeczną socjalizację.

Hybrydowy model pracy niesie ze sobą jeszcze jedno zagadnienie - wykorzystanie przestrzeni biurowej. Praca zdalna, którą w szerszym zakresie wymusiła pandemia spowodowała, że setki metrów kwadratowych biur stały puste generując co miesiąc potężne koszty. Część firm z powodu długoterminowych wiążących kontraktów nie mogła zrezygnować z wynajmu. Wiele jednak firm utrwalając pracę zdalną ograniczyło jednocześnie swoją przestrzeń biurową, w oczywisty sposób zmniejszając finansowe obciążenia, w skrajnych przypadkach rezygnując ze stacjonarnego biura praktycznie w ogóle. Tymczasem w modelu hybrydowym trzeba zapewnić miejsce dla pracy i spotkań w biurze - co prawda w mniejszym zakresie niż przy tradycyjnym modelu pracy każdego pracownika przy służbowym biurku ale za to z większymi wymaganiami elastyczności samej przestrzeni. Nie każda posiadana powierzchnia biurowa spełniła te nowe wymagania. Na problemie efektywnego wykorzystania zasobów biurowych w trybie pracy hybrydowej skupia się artykuł Coraz droższe biura - jak oszczędzić na wynajmie? sugerujący jako jedno z lepszych rozwiązań wykorzystanie biur coworkingowych. Samą tematykę pracy hybrydowej obszernie omawia artykuł w serwisie Skanska Menadżerskim okiem: praca hybrydowa najlepszym łącznikiem między życiem zawodowym i rodzinnym .