Przejdź do głównej zawartości

Czy można wynająć biuro dla jednej osoby?

 

Jeśli pracujesz jednoosobowo i sam sobie jesteś firmą, to nie jest łatwo mieć swoje biuro - jest to zarówno kosztowne jak i angażujące. Jakie masz możliwości?

biuro jednoosobowe do wynajęcia w centrum Warszawy
 

Gabinet w domu

Wariant bardzo komfortowy i w wielu przypadkach stanowiący idealne rozwiązanie. Nie tracisz czasu na dojazdy, w pracy możesz być w razie potrzeby w minutę, możesz spędzać dużo czasu z rodziną. I na lunch masz blisko. Niestety warunki lokalowe mało komu pozwalają na taki komfort. Jeśli posiadasz podmiejską rezydencję czy choćby domek w willowej dzielnicy z pewnością uda ci się wydzielić pokój do pracy, dodatkowo może on równocześnie pełnić inne funkcje domowe, na przykład prywatnej biblioteki. Mając duże mieszkanie również może się udać urządzić w nim pokój czy choćby wygodny aneks do pracy. Czy jednak będzie to rzeczywiście idealne miejsce do codziennej, efektywnej pracy? Wiele zależy od charakteru wykonywanej pracy i indywidualnej odporności na domowe "przeszkadzajki". Nie każdemu jest to potrzebne ale trzeba wiedzieć, że biuro w domu nie zapewni miejsca do spotkań biznesowych.

Mały lokal biurowy, pokój w biurowcu

To rozwiązanie może zapewnić wygodne miejsce do pracy, może dodać prestiżu działalności jeśli adres jest dobry a budynek wysokiej klasy, może też zapewnić miejsce do spotkań biznesowych. Wynajem takiego biura posiada też jednak kilka wad - przede wszystkim konieczność samodzielnego urządzenia, wyposażenia oraz późniejszego administrowania - sprzątania, wymiany oświetlenia, uzupełniania biurowych i socjalnych materiałów eksploatacyjnych. Poważnym mankamentem wynajmu samodzielnej powierzchni jest też zwykle co najmniej roczne zobowiązanie do wynajmu i wpłata znacznej kaucji. Przy tym wszystkim wcale nie jest łatwo znaleźć do wynajęcia przestrzeń, która będzie odpowiednia dla jednej tylko osoby - i jest to oczywiście kwestia kosztów. Dla osób, które nie dysponują wysokim budżetem a jednocześnie w domu pracować nie mogą, pozostaje szukanie przestrzeni i lokali, które choć mogą być wykorzystane do pracy do nie zapewnią wygody i prestiżu.

Biuro serwisowane

Czyli przestrzeń biurowa, która jest już całkowicie przygotowana do pracy - umeblowana, urządzona, z dostępem do internetu a nierzadko i innych biurowych udogodnień jak drukarki, skanery itp. Tu bez problemu znajdziesz przestrzeń dedykowaną właśnie jednej osobie. Wynajmując biuro serwisowane możesz liczyć na dobry adres, kompletną infrastrukturę biurową i przede wszystkim na bieżące administrowanie - nie twoim zmartwieniem jest sprzątanie czy zapewnienie papieru w drukarce, a nawet cukru i kawy w kąciku socjalnym, będącym nierzadko dużą, wygodną kuchnią a czasem nawet przestrzenią o charakterze kawiarni gdzie toczy się biurowe życie. W biurach serwisowanych zyskujesz też dostęp do sal konferencyjnych gdzie możesz przeprowadzać swoje spotkania biznesowe w warunkach jakich nie osiągniesz w żadnym innym rozwiązaniu. Masz do tego zapewnioną obsługę recepcyjną wraz z możliwością odbioru poczty - czyli elementy tzw wirtualnego biura - nawet gdy wyjedziesz na wakacje. Oczywiście takie wygody kosztują - przeliczając koszty wynajmu biura serwisowanego na stawkę za metr kwadratowy to rozwiązanie okaże się zdecydowanie najdroższe - jednak tylko pozornie. Po pierwsze płacisz na niewielką powierzchnię mimo iż korzystasz z dużo większej, tej wspólnej. Po drugie nie ponosisz kosztów urządzania biura i jego wyposażania. Nie ponosisz też żadnych kosztów eksploatacyjnych, które mogłyby cię zaskoczyć - wszystko jest skalkulowane w jednej, stałej opłacie. I być może najważniejsze - umowy w biurach serwisowanych nie wiążą cię żadnymi długimi terminami, zwykle obowiązuje tylko jeden miesiąc wypowiedzenia.

Na koniec można wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu, które dedykowane jest jednoosobowym przedsiębiorcom i freelancerom - wynajmie samego biurka w urządzonej i administrowanej przestrzeni współdzielonej - ale o tym pisałem już szerzej we wpisie Biurko zamiast biura.