Przejdź do głównej zawartości

Rejestracja nowej spółki z o.o.

 

Wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym elektronicznie - to wygodna i szybka forma, a jednocześnie obecnie jedyna możliwa. Zobaczmy jak przebiega proces takiej rejestracji i co trzeba przygotować wcześniej.

 

rejestracja spółki w systemie S24


 

Do elektronicznej rejestracji spółki można wykorzystać rządową platformę internetową - system S24 gdzie proces rejestracji jest błyskawiczny - domyślnie ma trwać do 24 godzin właśnie. W systemie możesz założyć:
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę jawną,
  • spółkę komandytową,
  • prostą spółkę akcyjną.  
Ten sposób rejestracji dotyczy jednak tylko prostych spółek, które nie wymagają wprowadzenia do aktu założycielskiego (umowy lub statutu) niestandardowych przepisów – kształt umowy danej spółki jest określony w gotowym wzorcu, którego zapisów nie można zmienić. Na sztywno jest też ustawiony rok obrotowy spółki - równy kalendarzowemu. Jeszcze jednym ograniczeniem jest możliwość wniesienia jedynie pieniężnego wkładu wspólnika i na kapitał zakładowy - nie ma możliwości określenia innych, nie pieniężnych, czy nie materialnych walorów. Jeśli potrzebujesz umowy niestandardowej, sporządzonej u notariusza, wówczas po tradycyjnym spisaniu takiej umowy, spółkę rejestrujesz wprawdzie również przez internet ale przez Portal Rejestrów Sądowych. Obecnie nie ma możliwości złożenia papierowego wniosku o rejestrację.
 
Wróćmy do procedury S24, gdyż w większości przypadków będzie ona optymalna, a zalet ma na prawdę dużo:
  • wszystkie formalności załatwiasz przez internet, bez wychodzenia z domu, przy czym jeśli masz więcej wspólników wcale nie musicie się gromadzić w jednym miejscu i czasie - każdy zaloguje się do systemu sam, z własnego komputera i w dogodnym dla niego czasie,
  • w systemie są już wszystkie standardowe dokumenty, które wypełniasz w elektronicznym formularzu,
  • zapłacisz niższą opłatę sądową, jedynie 250 zł zamiast zamiast 500 zł,
  • oszczędzasz też koszty taksy notarialne.

Jakie dane należy przygotować do rejestracji spółki z ograniczona odpowiedzialnością w systemie S24?

Przede wszystkim z serwisu mogą korzystać jedynie zalogowane osoby - zatem każda osoba, która będzie podpisywać wniosek o rejestrację, a także wspólnicy lub osoby, które ich reprezentują, podpisując umowę spółki muszą zarejestrować swoje konto. Jeżeli wspólnikiem spółki będzie inna spółka, konto w systemie S24 powinna posiadać osoba uprawniona do jej reprezentacji. Potrzebujesz też oczywiście podpisu elektronicznego, możesz wykorzystać: Podpis Kwalifikowany, Profil Zaufany lub E-dowód osobisty z podpisem.

W pierwszych krokach w systemie musisz wybrać formę prawną twojego przedsiębiorstwa, nadać jej nazwę i podać siedzibę - miasto. W dalszych krokach będziesz musiał wybrać bądź określić m.in.:

  • przedmiot działalności,
  • adres spółki (pamiętaj, że będziesz musiał posiadać prawa do lokalu, który wskażesz - na początek możesz skorzystać z usługi biura wirtualnego jako siedziby rejestrowej spółki;  załatwisz to tanio, szybko i zdalnie),
  • wspólników wraz z określeniem ich roli w spółce,
  • wysokość wkładów,
  • podziału zysków i strat,
  • możliwość zbycia ogółu praw i obowiązków wspólnika,
  • tryb zmiany umowy spółki,
  • reprezentacja spółki.

Dalej konieczne jest dodanie załączników, których wzorców system teleinformatyczny nie udostępnia - należy sporządzić je samodzielnie (najlepiej w formie pliku pdf), dodać do systemu i podpisać; są to:

  • oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu Ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców,
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki (konieczność załączania zgody nie dotyczy osoby, która wniosek o wpis podmiotu do rejestru podpisuje lub udzieliła pełnomocnictwa do jego złożenia) wraz z oświadczeniem o jej adresie do doręczeń
  • lista zawierająca dane oraz adresy do doręczeń osób uprawnionych do reprezentowania spółki.

Po poprawnym przejściu wcześniejszych kroków system S24 automatycznie przeniesie cię do systemu płatności elektronicznych ePłatności gdzie dokonasz zapłaty online za wpis do KRS i za ogłoszenie pierwszego wpisu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.

Ostatni krok w systemie S24 to złożenie wniosku o rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym, polegające na wypełnieniu formularza (większość danych zostanie automatycznie pobrana z umowy spółki ale część trzeba będzie uzupełnić) i dodaniu podpisanej wcześniej umowy spółki wraz z przygotowanymi załącznikami. Opłacony wniosek trafi do wybranego przez ciebie sądu rejestrowego właściwego dla siedziby spółki, który powinien go rozpatrzyć w terminie jednego dnia od daty wpływu.

To koniec procedury rejestracji spółki w systemie S24.